Prese

Jaunas vestis, 2005. gada janvaris

  1. decembrī Daugavas filiālbibliotēkā viesojās Ilze Stariņa. Pasākumā tika prezentēts dzejas un mūzikas CD «Ziemassvētku brīnumu gaidot», kurā Ilzes Stariņas lasījumā skan latviešu autoru dzeja.

Ziemassvētku brīnums ir katrs no mums, ja vien mēs atļaujam sev tādi būt. Ilze Stariņa pēc izglītības ir inženiere matemātiķe, daudzus gadus bijusi programmētāja un tagad strādā skolā par matemātikas skolotāju. Viņai ir ģimene, viņai ir bērni. Padomju laikā viņa darbojās Kārļa Teihmaņa vadītajā dzejas teātrī. Ilze Stariņa atceras, ka Kārlis Teihmanis varbūt nebija ļoti liels aktieris, bet toties prata dzirdēt un runāt dzeju un prata iemācīt Iedzirdēt un runāt arī citiem. Aktieri šajā teātrī veselu mēnesi mācījušies lasīt piecus sešus dzejoļus 100 dažādos variantos, lai uz skatuves deklamētais 101. variants būtu vienīgais īstais.

Bet tas jau vēl nekas, vai nu mazums mums katram ir kādu vaļasprieku. Kad dzejas teātra laiki beidzās, Ilze Stariņa juta nepieciešamību (tieši tā viņa arī teica) veidot individuālas dzejas programmas (atcerēsimies, sk. augstāk, ka visu mūžu viņa strādā ar matemātiku saistītus darbus un ir ģimenes māte). Sākoties atmodai, viņa kopā ar Renē Salaku, kurš ir profesionāls pianists (un kuram ir jāmaksā), desmit gadus rīko šādus -koncertus? uzvedumus? Kuri ir slikti apmeklēti, izmaksas pārsniedz ienākumus, ģimene acīmredzot neizrāda lielu sajūsmu par ģimenes mātes aizraušanos, programmas jāiestudē «ar cietu muti», lai mājās nevienu netraucētu. Kompaktdisks, piemēram, ir ierakstīts studijā par saviem līdzekļiem — divas stundas studijas laiks plus skaņu operatora darbs. Mūzika, ko dzirdam Ziemassvētku diskā, ir ļoti iejūtīgi izvēlēta atbilstoši noskanai.

CD «Ziemassvētku brīnumu gaidot» ir tematiska dzejas un mūzikas kompozīcija, kurā skan absolūti kvalitatīva nacionālā dzeja (Bārda, Skalbe, Poruks, Līce, Brīdaka Ziedonis u.c.) absolūti kvalitatīvā izpildījumā, kurā nav nevienas neīstas nots un nevienas uzspēlētas emocijas. Tas ir lasījums, kurš, manuprāt, spēj uzrunāt arī pret dzejas deklamāciju samērā rezervētus cilvēkus (piemēram, man:). Balss ir skanīga, jauna un spēkpilna. Un ne grama sentimenta.

Ilze Stariņa saka: «Mums nav mācīts mīlēt dzeju un saprast bezgalību, kas slēpjas vārdā. Dzeja ir ļoti smalks instruments, ar to var pateikt daudz ko, bet ne katrs prot to spēlēt tā, lai mūzika tiktu sadzirdēta». Un «pēc būtības es esmu matemātiķis. Es neanalizēju autoru vai tekstu, bet kādā brīdī šis autors ir mans vai dzejolis ir mans, vai doma ir mana».

Bez šīs programmas Ilzei Stariņai ir vēl Ārijas Elksnes un Vizmas Belševicas dzejas lasījumi, jūrai veltīta programma «Es zināju, ka jūrai šonakt slāps» un programma «Es esmu sieviete», kas saistīta ar sievišķības tēmu.

Ilze Stariņa jūt nepieciešamību dalīties «savā» dzejā ar cilvēkiem un labprāt tiksies ar jums un jūsu lasītājiem, ja vien jūs to vēlēsieties. Viņas telefona numurs ir 6858318.

Daina Ģeibaka, Publicitātes nodaļas galvenā speciāliste

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s